czwartek, 19 stycznia 2012

Advanced Style

     Pod ta nazwą kryje się blog, młodego fotografa, Ari Seth Coen'a, który robi zdjęcia stylowym starszym paniom na ulicach Nowego Jorku.  Jego blog jest ogromnie popularny, niedawno nawet wydał książkę.  Fotograf nie ogranicza się wyłącznie do robienia zdjęć. Ze swoimi modelkami często rozmawia, wypytuje je o ich "filozofię stylu" i o to, co sądzą o dzisiejszej modzie. Jedna z nich opowiedziała tak: "Style has absolutely nothing to do with money. For me style is about looking different from anybody else. Fashion is an art.".  Ari podziwia te eleganckie kobiety, jego najstarsza modelka ma dokładnie sto lat, a inne są niewiele młodsze. Niektóre ubierają się elegancko, inne ekstrawagancko, wszystkie stylowo. 
     Na Advanced Style często znajdziemy krytykę, 
odnoszącą się do współczesnego świata mody i kultu młodości, który wyznaje. Panie fotografowane prze Ari'ego, tłumaczą, że wszystkie piękne kobiety kiedyś się zestarzeją, co nie znaczy , ze staną się mniej atrakcyjne. Uważają, że starzenie się nie jest powodem by przestać dbać o wygląd i same są dowodem, że osiemdziesięcioletnia kobieta, może być równie stylowo ubrana i równie dobrze wyglądać w kreacjach chociażby Rodarte, co 20letnia modelka. Pytają czemu na okładkach, w sesjach, w kampaniach nie pojawiają się bardziej dojrzałe kobiety, a jedynie nastoletnie dziewczyny?
    Bez wątpienia panie z Advanced Style mają racje. W magazynach o modzie rzadko można zobaczyć kobietę, która 30 urodziny ma już za sobą. Jednak to się zmienia. Oczywiście wybiegi nadal są pełne niepełnoletnich dziewczyn, a większość znanych modelek jest bardzo młoda, jednak od jakiegoś czasu coraz to starsze panie zajmują miejsce młodszych koleżanek w sesjach i kampaniach. Na przykład supermodelki z lat 90tych, kobiety mające czasem po 40 lat, nagle zaczęły wracać do łask, pojawiać się na okładkach Vogue'a, reklamach wielkich domów mody i zamykać spektakularne pokazy (patrz Kate Moss u Louis'a Vuitton'a).
   Fetyszyzacji młodości sprzeciwiają się również projektanci, którzy zaczynają sobie zdawać sprawę, że większość ich klientek jest dużo starsza niż większość ich modelek. Cytując Toma Forda :"Zmęczył mnie już ten kult młodości. To kulturowe odrzucenie starszego wieku, stygmatyzacja zmarszczek, siwych włosów, ciał pobruzdowanych wiekiem. Fascynują mnie Diana Vreeland, Georgia O`Keeffe i Louise Bourgeois, - kobiety, które pozwoliły, żeby czas robił swoje, nigdy nie oszukując. Współczesne społeczeństwo to potępia, a ja celebruję.
     O tym , że świat mody staje się bardziej otwarty na kobiety w  wieku dojrzałym świadczy też najnowsza okładka amerykańskiego Vogue'a. Pojawiła się na niej 63letnia Meryl Streep. Kolejnym dowodem jest nowa kolekcja firmy kosmetycznej MAC. Otóż tę kolekcję stworzyła 90letnia Iris Apfel, ikona mody, której stylowi poświęciło kiedyś wystawę muzeum 
MOMA. Iris jest również twarzą kampanii reklamowej tej kolekcji.
      Żeby być w pełni tolerancyjnym, świat mody musi się jeszcze bardzo postarać, jednak to bardzo pocieszające, że stereotyp młodziutkiej, białej, chudej modelki przestaje niepodzielnie panować. 


J.

 2 komentarze:

  1. Niesamowicie inspirujący blog, prawdziwa perełka. Być taką stylową babcią, to dopiero coś świetnego, hehe:)

    OdpowiedzUsuń