sobota, 7 stycznia 2012

Alexander McQueen: Savage Beauty


     

     Zdaje sobie sprawę, że wystawa ta miała miejsce rok temu, a katalog został wydany niedługo później. Jednak ja dopiero niedawno miałem okazję go obejrzeć. Poza tym, temat twórczości tragicznie zmarłego dwa lata temu, Alexandra McQueena jest zawsze aktualny. Pięknie wydany album, katalog z wystawy "Alexander McQueen: Savage Beauty" w muzeum Metropolitan (dostępny na bookoff.pl) za pomocą świetnych zdjęć i wyczerpujących tekstów, pokazuje dlaczego wybrało się na nią ponad pół miliona osób.
     
     Wystawa podzielona była na siedem części. Tematem każdej był inny wątek przewijający się przez jego projekty, ilustrowany licznymi przykładami ze wszystkich okresów twórczości. W nazwach prawie każdej występuje słowo "Romantyczny". Romantyczny Gotyk, Romantyczny Prymitywizm, czy Romantyczny Naturalizm. McQueen był romantykiem, ale przede wszystkim był artystą, a jego projekty są dziełami sztuki. Czy to oznacza, że moda jest sztuką? Właśnie o tym chcę napisać. 
     
     O Alexandrze McQueen'ie nic nowego nie powiem. W ostatnich latach mówiło się o nim więcej niż o jakimkolwiek innym projektancie. Dyskusja o tym, czy moda jest sztuką trwa. Choć nie wszyscy są o tym przekonani dla mnie odpowiedź może być tylko jedna - “tak”. Niektórzy słysząc hasło "Moda" myślą wyłącznie o zakupach, drogich ubraniach, uważają, że projektowanie jest płytkim zajęciem, a jej fotografowanie jedynie reklamą. Nie rozumieją, że projektant, tak jak malarz - pracuje z kolorem i kompozycją, tak jak rzeźbiarz, czy architekt - kreuje coś pięknego w przestrzeni. Z materiału wydobywa kształt i formę. Projektant jest osobą kreatywną, artystą, którego twórczość przechodzi kolejne przemiany, inspiruje się różnymi kulturami i epokami, a także ilustruje czasy, w których żyje. 

      Nie twierdzę, że każdy kto uszyje sukienkę jest artystą, ani, że zaprojektowanie każdego t-shirt'a jest sztuką. Artystą jest ten, kto potrafi poprzez stworzoną przez siebie odzież coś wyrazić, skomentować, czy pokazać swoją wizję. Pokaz może niczym się nie różnić od wystawy, jest to przedstawienie prac artysty, efekt kreatywnej pracy, procesu twórczego.

 Album, katalog z wystawy "Alexander McQueen: Savage Beauty" jest ostatecznym argumentem za tym ,że moda jest sztuką. Trudno mi sobie wyobrazić, że istnieje ktokolwiek, kogo kreacje wielkiego brytyjskiego projektanta, o tym nie przekonują.

J.
4 komentarze:

 1. ostatnie zdjęcie- piękne!
  zapraszam- fashnroll.com

  OdpowiedzUsuń
 2. ,,Trudno mi sobie wyobrazić, że istnieje ktokolwiek, czyje kreacje wielkiego brytyjskiego projektanta, o tym nie przekonują.''
  Wydaje mi się, że zamiast ,,czyje'', powinno być ,,kogo''.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wow, ja bym to na takich stojakach jako artykuły dekoracyjne do domu wstawił

  OdpowiedzUsuń