sobota, 24 kwietnia 2010

EDITH HEAD

Po środku - Edith Head,w ciemnych okularach z którymi sie nigdy nie rozstawała


35 nominacji, 8 oskarów- Edith Head, co tu dużo mówić, najsłynniejsza projektantka kostiumów filmowych w historii. Ubierała największe gwiazdy i pracowała przy najlepszych filmach. To Ona stworzyła garderobę księżniczki Anny, postaci granej przez Audrey Hepburn w "Rzymskich Wakacjach" . Suknia, którą zaprojektowała dla Elisabeth Taylor do filmu "Miejsce pod słońcem" była kopiowana nieskończoną ilość razy - miała ją zarówno elegancka dama jak i nastolatka wybierająca się na bal szkolny.
Ubierała wszytkie kultowe gwiazdy Złotej Ery Hollywood'u: Elisabeth Taylor, Ginger Rogers, Ingrid Bergman, Bette Davis, Grace Kelly, Marlena Dietrich i wiele, wiele innych. Była niewątpliwie współtwórcą filmów, które nie tylko odzwierciedlały, ale i kształtowały styl tej epoki, jak na przykład "Funny Face" z Audrey Hepburn, który znalazł się na niedawno opublikowanej przez Times liście "25 filmów, które wstrząsneły światem mody".
Kreacje, które tworzyła Edith Head, były niemalże pełnoprawnymi bohaterami filmów. Zmieniały się wraz ze zmianami zachodzącymi w postaci.
W nowym filmie "I am Love" z Tildą Swinton, Raf Simons - projektant Jil Sander stara się dorównać Edith Head. Film jeszcze nie wszedł do kin, a już w Vogue'u można przeczytać, że Simons spisał się świetnie. Andre Leon Talley napisał; "Ewolucję Emmy Recchi granej przez Swinton, odzwierciedla ewolucja jej strojów i ich kolorów, od chłodnego minimalizmu po zmysłową obfitość".


J.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz